Konieczność odkażenia skóry pojawia się w przypadku skaleczeń i zadrapań. Jest to również niezbędne przed zastrzykiem lub zabiegiem chirurgicznym. Odkażanie skóry pomaga także w przypadku różnych zmian, na przykład trądziku.
Spirytus salicylowy – zawiera 70 proc. etanolu. Ma działanie osuszające, złuszczające i przeciwzapalne. Stosuje się go przede wszystkim na nieuszkodzoną, pozbawioną skaleczeń skórę.
Woda utleniona – jest to roztwór nadtlenku wodoru, który stanowi bardzo popularny środek antyseptyczny stosowany w przypadku skaleczeń oraz zadrapań. Działa również przeciwtrądzikowo. Na rynku dostępna jest woda utleniona w różnych formach, na przykład odkażającego żelu Peroxygel.
Jodyna – jest to alkoholowy roztwór jodu o silnym działaniu przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym i grzybobójczym. W przypadku stosowania na otwarte skaleczenia ma drażniące działanie. Należy ją stosować z umiarem w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ zbyt duże ilości jodyny mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu.
Preparaty zwierające srebro i cynk – stosowane są między innymi w przypadku rożnych zmian w postaci trądziku. Nakładane są bezpośrednio na skórę, działają odkażająco i przyspieszają regenerację naskórka.
Zostaw odpowiedź
Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!
XHTML: Możesz użyć następujące tagi:
<a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>